top of page

Michał Harasimiuk

 

 

Ada Lovelace urodziła się 10 grudnia 1815r. w Londynie. Była jedyną ślubną córką

słynnego brytyjskiego poety Lorda Byrona i jego żony Annabelle Noel Byron. Nigdy

jednak nie miała możliwości poznać swego ojca, choć zawsze była nim

zafascynowana. Krótko
po narodzinach dziecka małżeństwo państwa Byron rozpadło się. Sam Byron udał się 

do Genewy, a następnie do Grecji, gdzie zmarł, walcząc w wojnie o niepodległość.

Przez całe dzieciństwo na Adę duży wpływ miała jej matka, która zmuszała ją do

nauki matematyki. Matka Ady uważała,
że przez poezję Lord Byron popadł w obłęd i nie chciała dopuścić do pójścia swojej

córki śladami ojca. Wczesna edukacja Ady opierała się na studiowaniu

„Geometrii” Paisley’a. Jej pierwszymi nauczycielami byli William Frend,

William King i Mary Somerville - słynni matematycy. Niesamowity talent Lovelace spostrzegł dopiero Augustus De Morgan, który twierdził, że dalszy rozwój dziewczynki może doprowadzić ją do wielkości. Dzięki potędze swojego umysłu Lovelace na swojej drodze spotkała wielu wybitnych ludzi, takich jak Andrew Crosse, Charles Wheatstone czy Charles Dickens. Jednak największy wpływ na jej życie miał Charles Babbage.

W 1833 roku Ada poznała Charlesa Babbage’a, wynalazcę maszyny analitycznej, często nazywanej pierwszym komputerem. Lovelace była zafascynowana dziełem Babbage’a
i spędzała niezliczone godziny na jego analizie. W 1842r. przetłumaczyła i wzbogaciła
o własne przemyślenia spisany przez włoskiego inżyniera, a później premiera Włoch, Luigiego Federico Menabrei, wykład traktujący o niezwykłym wynalazku. Jej notatki były dużo dłuższe od samego tekstu wykładu i zawierały wiele głębokich rozważań
i eksperymentów na temat maszyny. Jednym z nich był algorytm, który przy pomocy maszyny analitycznej miał obliczać kolejne liczby ciągu Bernoulliego. Zakładając,
że maszyna miała być swego rodzaju komputerem, to zawartość jej notatek nazwać można programem komputerowym. Jako że maszyna nigdy nie została przez Babbage’a ukończona, to wielkość dzieła Ady można było dostrzec i zrozumieć dopiero na przełomie lat 30. i 40. XX wieku po stworzeniu pierwszego prawdziwego komputera. Nikt bowiem wcześniej nie wiedział, na czym polega programowanie i nie mógł sobie uzmysłowić, co Ada zdołała osiągnąć.

Poza pracą nad wynalazkiem Charlesa Babbage’a, Ada Lovelace zajmowała się także badaniem kwestii związanych z logiką matematyczną, co bardzo wyprzedzało jej czasy, ponieważ dynamiczny okres rozwoju tej dziedziny przypada na przełom XIX i XX w.
W owych czasach uważano jednak za niezdrowe zajmowanie się przez kobiety tak skomplikowanymi badaniami.

W 1835r. Ada Lovelace wyszła za mąż za Lorda Williama Kinga. Miała troje dzieci, w tym Anne Blunt, słynną podróżniczkę. W późniejszych latach Ada zajęła się pracą
nad systemem mającym służyć do hazardu, przez co wpadła w długi. Przez całe życie zmagała się z wieloma chorobami, zwłaszcza z rakiem macicy, który doprowadził do jej śmierci 27 listopada 1852r. Odeszła w wieku 36 lat. Zgodnie ze swoim życzeniem została pochowana obok swojego ojca w kościele św. Marii Magdaleny w Hucknall w hrabstwie Nottingham. 

Jej pracę ponownie opublikowano w 1953r., co przyniosło jej zasłużone uznanie
i miano pierwszej programistki. 10 grudnia 1980 r. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych nadał swojemu nowemu językowi programowania nazwę „ADA”, upamiętniając tym samym matematyczkę.

Choć niektórzy historycy kwestionują jej wkład w niektóre prace dotyczące maszyny analitycznej, to z całą pewnością można stwierdzić, że Ada Lovelace nie tylko spełniła się życiowo w sferze przeznaczonej praktycznie wyłącznie dla mężczyzn, ale także dokonała epokowego przełomu, który nie mógł zostać zrozumiany przez ludzi tamtych czasów. Zatem można nazwać ją kobietą wyprzedzającą swoją epokę.

Ada Lovelace

bottom of page