top of page

Internet

Piotr Meroń

 

    Internet nas otacza. Codziennie korzystamy z niego w domach, w miejscach pracy, a dostęp do niego jest dziś łatwiejszy niż kiedykolwiek. Dzięki niemu komunikacja stała się na tyle prosta, że bez trudu możemy kontaktować się z ludźmi z innej części świata, robić zakupy bez wychodzenia z domu lub wygodnie opłacać rachunki bez uciążliwego stania w kolejkach. Choć obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez Internetu, to w naszym życiu zagościł on stosunkowo niedawno.

    Szukając źródeł powstania Internetu, musimy cofnąć się w czasie do Stanów Zjednoczonych lat 60. Amerykańskie wojsko, w obawie przed potencjalną III wojną światową, próbowało stworzyć system łączności zachowujący swoje podstawowe właściwości pomimo zniszczenia głównych baz komunikacyjnych przez bomby atomowe przeciwnika. Uznali oni, że ciągłość przesyłania informacji i rozkazów w najlepszy sposób zapewni system zdecentralizowany. Dzięki takiemu rozwiązaniu mógłby działać pomimo zniszczenia przez wojsko radzieckie wielu elementów infrastruktury krytycznej USA. Pierwsze badania dotyczące Internetu prowadzone były na Uniwersytecie Kalifornijskim pod czujnym okiem amerykańskich wojskowych. Wraz z upływem lat zwiększało się grono naukowców pracujących nad rozwojem tego projektu. W latach 80. przydatność wynalazku dostrzegały kolejno amerykańskie uniwersytety, instytucje naukowe oraz firmy prywatne. W 1989 r. powstał ogólnoświatowy system informacyjny World Wide Web, przez wielu ludzi mylnie utożsamiany obecnie z całym Internetem. WWW pozwala przetwarzać i otwierać utworzone w tej aplikacji strony internetowe. W 1992 roku przekroczono próg miliona komputerów podłączonych do Internetu, a w 2015 r. dostęp do niego miało 3 mln ludzi na całym świecie.

    Internet daje nam na tyle łatwy dostęp do wiedzy, że korzystać z jej zasobów mogą nawet najmłodsi użytkownicy. Nie musimy już tracić czasu na podróż do biblioteki oraz wyszukiwanie potrzebnych nam informacji. Nie musimy się też przejmować problemem skończonych zasobów w postaci książek, bo strony internetowe mogą być powielane w nieskończoność. Bez trudu możemy dotrzeć do wielu źródeł wiedzy i w razie wątpliwości skonfrontować z sobą różne stanowiska naukowców w interesujących nas kwestiach. Ponadto za pomocą Internetu możemy dyskutować z innymi użytkownikami Sieci i poznawać ich stanowiska w konkretnych sprawach. Sami również możemy dzielić się naszymi odkryciami i przemyśleniami w zakresie nauki oraz korygować błędne stanowiska w konkretnych dziedzinach wiedzy za sprawą konstruktywnej krytyki. Za pomocą kilku kliknięć wyszukujemy informacje dotyczące obecnych wydarzeń na świecie, a sama Sieć zapewnia nam dostęp do szerszego spektrum informacji, niż te podawane przez telewizję, prasę czy radio. Możemy uzyskać informacje z różnych źródeł, co pozytywnie wpływa na pluralizm naszej wiedzy.

    Kolejnym istotnym elementem zapewnianym przez Internet jest komunikacja. Dzisiejszy świat nazywany jest „Globalną Wioską”. Dzieje się tak, bo w czasie rzeczywistym możemy kontaktować się z ludźmi oddalonymi od nas o tysiące kilometrów. Podobne właściwości posiada telekomunikacja, jednak jest ona trudniej dostępna ze względu na numery kierunkowe krajów oraz duże koszty związane z połączeniami międzypaństwowymi. Pisane ręcznie listy zostały zastąpione przez maile, a drogie podróże związane z odwiedzinami są wypierane przez kamery oraz przekazywany przez nie na żywo obraz. Kolejnym elementem ułatwiającym nam komunikację są różnego rodzaju komunikatory internetowe. Za ich sprawą możemy w prosty sposób przesyłać wiadomości tekstowe.

    Innym aspektem posiadania dostępu do Internetu jest oszczędność czasu. Możemy zrobić zakupy, zapłacić rachunki, zarezerwować lot samolotowy lub bilet na mecz piłkarski – a to wszystko bez wychodzenia z domu. Nie musimy również tracić czasu na podróże do biblioteki lub do przyjaciół, bo bez trudu możemy spotkać się z nimi twarzą w twarzą za pomocą Internetu. Dzięki temu, że różnego rodzaju placówki, instytucje również korzystają z Internetu, z łatwością możemy sprawdzić, w której księgarni jest poszukiwana przez nas książka lub na których ulicach są korki samochodowe.

    Internet pozwala nam oszczędzać czas, dostarczając jednocześnie wielu sposobów na miłe spędzanie go. Dużą popularnością cieszą się obecnie różnego rodzaju gry wymagające dostępu do Internetu. Są to gry przeglądarkowe, gry komputerowe posiadające funkcję gry z innymi graczami lub gry tworzone specjalnie z myślą o rozgrywce internetowej. W fazie szybkiego rozwoju znajduje się szeroki rozumiany E-Sport. Na całym świecie tworzone są profesjonalne ligi zrzeszające graczy,  niektóre turnieje zapewniają widownię, której nie powstydziłyby się tradycyjne sporty, takie jak piłka nożna czy siatkówka. Z profesjonalnymi ligami E-Sportu wiążą się profesjonalni zawodnicy, którzy bez trudu utrzymują się za zarobione w ten sposób pieniądze. Innymi elementami zapewniającymi nam rozrywkę w Sieci są dostęp muzyki i filmów. Artyści coraz częściej sami umieszczają swoją własność intelektualną w Internecie, a korzyści materialne czerpią między innymi ze sprzedaży internetowej swojej twórczości oraz reklam.

    Internet stał się istotnym elementem wykonywania wielu zawodów. Niektóre z nich są z Siecią bezpośrednio związane, takie jak działy TI czy firmy tworzące oprogramowanie antywirusowe. Inne korzystają z Internetu jako narzędzia przyspieszenia wydajności pracy. Administracja państwowa za pomocą baz danych łatwiej i szybciej operuje posiadanymi informacjami, a Policja może bez trudu otrzymać wiadomości dotyczące osób poszukiwanych w innych krajach i sprawniej chwytać przestępców.

    Kolejną zaletą Internetu jest możliwość lepszego poznania i zrozumienia innych osób. Informacje zaczerpnięte z książek historycznych mogą prowadzić do tworzenia nieprzychylnych stereotypów na temat danych nacji. Za pomocą Internetu mamy możliwość komunikowania się bezpośrednio z ludźmi zamieszkującymi odległe kraje i dowiadywać się o różnych zdarzeniach bezpośrednio od nich. Dzięki możliwości komunikowania się z ludźmi z całego świata, reprezentującymi inne narody, kontynenty i cywilizacje, możemy dojść do wniosku, że pomimo różnic, w wielu aspektach życia są do nas bardzo podobni.

    Przedstawione wyżej argumenty pozwalają przedstawić rolę, którą Internet odgrywa w naszym życiu codziennym. W ostatnich latach wszedł on do powszechnego użytku. Jest wszechobecny i społeczeństwa przyzwyczaiły się do niego do tego stopnia, że wręcz nie zauważają jego obecności. Pomimo wielu nowych zagrożeń, które sprowadza na nas dostęp do Sieci, jego nagły i długotrwały brak spowodowałby trudne do przewidzenia, a z pewnością negatywne skutki dla ludzi ze wszystkich zakątków świata.

 

 

 

BIBLIOGRAFIA:

B. Jażdżewska, Historia Internetu, w: http://www.oeiizk.edu.pl/informa/jazdzewska/#mozliwosci dostęp: maj 2016.

Ł. Szewczyk, Jakie wady i zalety ma internet?, http://media2.pl/internet/85245-Jakie-wady-i-zalety-ma-Internet.html, dostęp: maj 2016.

Zespółwfirma.pl, historia Internetu – czy wiesz jak powstała sieć?, http://alterweb.pl/-historia-powstania-internetu, dostęp: maj 2016.

Internet – wady i zalety, http://cyber-zagrozenia.manifo.com/, dostęp: maj 2016.

bottom of page