top of page

Marcin Horszczaruk

 

Grace Hopper urodziła się 9 grudnia 1906 roku w Nowym Jorku i była najstarszym

dzieckiem w rodzinie o mieszanych, szkocko-duńskich korzeniach, od pokoleń

jednakże związanej ze Stanami Zjednoczonymi. Jej matka była matematyczką,

ojciec natomiast pracował w branży ubezpieczeniowej. Wtedy Grace nosiła jeszcze

nazwisko Brewster Murray. 

Po ukończeniu Vassar College (na którym rozpoczęła naukę w wieku 17 lat) Hopper

wstąpiła na Uniwersytet Yale (1930), gdzie studiowała matematykę. W tym samym

czasie wyszła za mąż za Vincenta Foster Hoppera. Rok później zaczęła wykładać

na swojej dotychczasowej uczelni, a jej naukowy styl odróżniał ją od typowego

wykładowcy. Uważała ona, że jej studenci powinni umieć pisać stylistycznie dobre

wypracowania. Stąd zadawała im prace pisemne. W 1934 roku Hopper uzyskała

doktorat z matematyki, co, jak na kobietę w tamtych czasach, było dużym osiągnięciem, gdyż doktorat z matematyki w USA posiadało jedynie 113 kobiet (stanowiło to 15% wszystkich doktorów matematyki).  

W 1940 roku Grace była już jednak zmęczona swoim dotychczasowym życiem, dlatego postanowiła rozpocząć poszukiwania jakiegoś nowego celu. Atak Cesarstwa Japonii na Pearl Harbor, przeprowadzony 7 grudnia 1941 roku, pozwolił odnaleźć jej ten cel.
Po niecałych dwóch latach od rozpoczęcia wojny, w 1943 roku, idąc w ślady dziadka, Grace wstąpiła do Rezerwy Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Rok później, po uzyskaniu stopnia oficerskiego, dostała przydział do Biura Zaopatrzenia Projektu Liczącego
na Uniwersytecie Harvarda, w którym rozpoczęła pracę nad projektem Mark I - pierwszym, bardzo dużym jak na tamte czasy, automatycznym kalkulatorem. Warto zauważyć, że właśnie z tamtego okresu pochodzi określenie „bug”, które powstało, gdy ćma wleciała do obwodów Mark II i spowodowała nagłą awarię maszyny, co zostało później przyjęte jako potoczne określenie niespodziewanego błędu komputera (do dziś zachował się ówczesny dziennik z przyklejoną za pomocą taśmy ćmą).

W 1945 roku Grace Hopper rozwiodła się ze swoim mężem (który w tym samym roku zginął na wojnie), zaś w 1946 roku zrezygnowała ostatecznie z pracy w Vassar College. Pragnęła skupić się wyłącznie na maszynach liczących. Jednakże już w 1949 roku podjęła pracę
w Eckert-Mauchly Computer Corporation, prywatnym przedsiębiorstwie zajmującym się dostarczaniem komputerów dla firm. Dość szybko doszła do wniosku, że z komputerami powinno móc porozumiewać się w języku angielskim, co pozwoliłoby znacznie uprościć  obsługę tych maszyn, zwłaszcza osobom niezajmującym się zawodowo informatyką. Wtedy to, razem ze swoim zespołem, opracowała Flow-Matic, czyli pierwszy anglojęzyczny kompilator przetwarzający dane wprowadzone w języku angielskim na inny język, zrozumiały przez maszynę. Dzięki temu zarówno UNIVAC I, jak i UNIVAC II rozumiały aż dwadzieścia typowo biznesowych sformułowań. Było to rewolucyjne jak na tamte czasy (1957 rok) osiągnięcie, ponieważ pozwalało na rozszerzenie bazy użytkowników również poza ludzi znających język programowania. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie talent komandor Hopper do przedstawiania skomplikowanych problemów matematycznych za pomocą możliwie najprostszych opisów. 

W 1966 roku Hopper odeszła z marynarki, jednak już rok później wezwano ją z powrotem na sześciomiesięczny okres, który przedłużył się aż do 1971 roku. Ostatecznie Hopper zdołała uwolnić się od marynarki w 1986 roku, gdy była już najstarszym czynnym oficerem. Była ona związana z przemysłem komputerowym aż do swojej śmierci, która nastąpiła 1 stycznia 1992 w Arlington (Wirginia). 

 

Bibliografia 

http://www.biography.com/people/grace-hopper-21406809#career-in-computing [dostęp: 

24.04.2016] 

http://www.cs.yale.edu/homes/tap/Files/hopper-story.html [dostęp: 24.04.2016] http://news.harvard.edu/gazette/story/2014/12/grace-hopper-computing-pioneer/ [dostęp: 

24.04.2016] 

http://www.britannica.com/biography/Grace-Hopper [dostęp: 24.04.2016] 

 

Grace Hopper

Wystąpili: Klaudia Dzięgielewska, Karolina Sarafin, Ilja Shkuruk, Tomasz Sekunda, Grzegorz Falkiewicz, Wiktor Bucki

realizacja filmowa: Agata Gonatrczyk

bottom of page