top of page

Biustonosz

Karina Tomczyk

 Nieodłączny element kobiecej garderoby stworzony już w starożytności. Najlepszy przyjaciel każdej kobiety i choć na co dzień niewidoczny, bez niego ani rusz, czyli biustonosz! 

 Powszechnie biustonoszy zaczęto używać dopiero w XX wieku, jednak ich geneza sięga czasów antycznych. Już w starożytnej Grecji, głównie w Sparcie, gdzie kobiety uprawiały sport, noszono opaski podtrzymujące i jednocześnie spłaszające piersi. Od XIV wieku popularność zyskały gorsety, czyli ciasne, stalowe konstrukcje przylegające mocno do ciała. Powodowały one jednak ogromny ból, deformację narządów i problemy
z oddychaniem. Uciążliwość gorsetów sprawiła, że konieczne stało się szukanie innych, wygodniejszych rozwiązań. 

Wynalezienie patentów przypominających kształtem współczesne biustonosze przypada na II połowę XIX wieku. Mnogość ówczesnych pomysłów świadczy o tym, jak bardzo ten wynalazek był potrzebny. Kobiety zdecydowanie potrzebowały czegoś, co podtrzyma ich biust, jak również będzie wygodne i korzystne dla zdrowia. W 1859 r. prototyp stanika wymyślił Henry Lesher. Niedługo potem w Anglii stworzono stanik zrobiony z drutu
i jedwabiu, który został wprowadzony do produkcji. Swój pomysł zaprezentowała również Herminie Cadolle projektując komplet bielizny składający się z pasa gorsetowego i osobnego stanika z ramiączkami. W 1907 r. na łamach magazynu „Vogue” pojawiło się po raz pierwszy słowo „biustonosz”. 

Wszystkie powyższe rozwiązania były jednak dla pań dość niewygodne. Na komfort postawił dopiero Sigmund Lindauer, zainspirowany swoją nocą poślubną! Ilość pętelek, tasiemek i haczyków wywołała u pana młodego spore zdenerwowanie. „Potrzeba, matką wynalazków”, dlatego Lindauer nie zwlekał i w 1912 r. stworzył miękki, wygodny biustonosz pozbawiony usztywnień. W tym samym czasie znaczną popularność zyskał również biustonosz Mary Phelps Jacob. Jej receptą na sukces było związanie ze sobą dwóch jedwabnych chusteczek i przyczepienie ich do tasiemki. 

  Lata 30 XX wieku to moment wynalezienia nowych materiałów: elastycznych włókien i nylonu, które przyczyniły się do ponownej mody na gorsety, tym razem wygodne i nieuciskające. Zaczęto ich również używać w produkcji nowych modeli biustonoszy. W II połowie XX wieku moda na noszenie staników sprawiła, że coraz chętniej zaczęto zakładać te odważniejsze modele, pokazujące więcej piersi. Pojawił się biustonosz push-up podnoszący piersi i znacząco poprawiający ich wygląd, czy bardotka (od nazwiska Brigitte Bardot), czyli biustonosz mocno wycięty i usztywniony. 

Wynalezienie biustonosza zdecydowanie zrewolucjonizowało rzeczywistość.
Jest to wynalazek bezpośrednio ułatwiający codziennie funkcjonowanie, który przyczynił się do poprawy zdrowia i wygody kobiet. Ten komfort jest szczególnie mocno zauważalny
w sporcie, gdy przy dużej aktywności fizycznej noszenie odpowiedniego biustonosza niweluje uczucie bólu. Korzystanie ze stanika we współczesnym świecie staje się wręcz obowiązkiem. Często zakłady pracy wymagają jego noszenia.

Biustonosz pobudził kreatywność projektantów i stał się świetnym sposobem na zarobienie fortuny. Paradoksalnie więcej pieniędzy przeznaczamy na kupno stanika niż zakup bluzki.  Wartość niektórych modeli szacuje się na miliony dolarów!

Stanik odgrywa także znaczną rolę w sposobie myślenia. U kobiet pełni rolę dowartościowania. Odpowiednio dobrany, z wyjątkowym wzorem wpływa na poprawienie samopoczucia pań. Dobrze modeluje sylwetkę, podkreślając jej atuty. Dzięki niemu można również stawać się atrakcyjniejszym w oczach płci przeciwnej. Powszechność zainteresowania biustonoszami sprawiła, że wykształcił się nawet nowy zawód, braffitera, czyli osoby doskonale znającej sztukę idealnego dobierania biustonosza. 

W przyszłości ewolucja staników będzie zmierzać zapewne w kierunku technologii. Obecnie pracuje się nad np. biustonoszami potrafiącymi mierzyć rytm pracy serca. Prawdziwą rewolucją mogą jednak okazać się staniki potrafiące wykryć raka piersi. 

Biustonosz to zdecydowanie dowód na to, że najprostsze patenty są najlepsze i wcale nie trzeba być znawcą mikroprocesorów, żeby stworzyć dzieło rewolucjonizujące świat. Wygoda, komfort i styl nigdy nie znudzą się światu. 

 

Bibliografia:

bottom of page