top of page

Wenesa Piątkowska

 

 

Malala Yousfazi - urodziła 12 lipca 1997 roku w Mingorze, obecnie mieszka w

Birmingham w Anglii. Jej imię w języku pasztuńskim oznacza „pogrążona w żalu”.

Ojciec nazwał ja tak na cześć Malali z Maiwandu.  Blogerka, działaczka na rzecz praw

kobiet. Pisała dla BBC. Opisywała jak wygląda codzienne życie pod rządami Talibów. 

Świat po raz pierwszy usłyszał o Malali w filmie dokumentalnym o talibskim terrorze

w dolinie Swat, nakręconym w 2009 roku. Jedenastoletnia wówczas dziewczynka

mówiła, że chciałaby się tylko uczyć, aby mogła zostać lekarzem. Jesienią 2014 roku

wydała książkę „I am Malala”. Pragnęła zwrócić w niej uwagę na to, że na świecie są

miejsca, w których chodzenie do szkoły może kosztować życie. Od 2007-2009 roku

w dolinie Swat toczyło się coś w rodzaju talibskiego powstania. Mieszkańcy Mingory,

skąd pochodzi Malala, nie mogli oglądać telewizji ani filmów wideo. Nie wolno im było

świętować przy głośnej muzyce. Kobiety musiały nosić burki i nie mogły same chodzić

do sklepów. Na pocztku 2009 roku Fazlullah wydał dekret zabraniający dziewczynkom

chodzenia do szkoły. Talibowie zniszczyli ponad 100 szkół. 

Malala nie dała się zastraszyć. Ojciec Ziauddin wpoił jej ciekawość świata i odwagę. To również on pozwalał Malali do późna przysłuchiwać się dyskusjom dorosłych o polityce oraz zabierał ją na zebrania lokalnego zgromadzenia plemiennego- dżirgi. Malala dyskutowała z dorosłymi oraz czytała zachodnie książki. Mając 10 lat po raz pierwszy broniła praw dziewczynek  do nauki w dolinie Swat. Jako jedenastolatka zaczęła pisać bloga dla BBC Urdu. 

Redakcja w Londynie szukała kogoś, kto opisywałby życie codzienne w dolinie Swat. Jej ojciec polecił ją pakistańskiemu współpracownikowi BBC Abdulowi Hai Kakkarowi. Malala, która zna trzy języki: angielski, urdu i pasztuński rozpoczęła pracę. Pisała na kartkach papieru, które jej ojciec następnie skanował i wysyłał e-mailem do Londynu. Aby ukryć swoja prawdziwe nazwisko podpisywała się jako Gul Makai, to znaczy kwiat kukurydzy.  Blog dodawał otuchy mieszkańcom Swatu. Malal opisywała na nim swoje sny, przeżycia. W maju 2009 roku Malala wraz ze swoją rodziną musiała wyjechać z miasta. Kiedy wróciła, była już sławna.

W październiku 2011 roku w Pakistanie otrzymała z rąk arcybiskupa  - Desmond Tutu -Międzynarodową Dziecięcą Nagrodę Pokojową. Dwa miesiące później rząd Pakistanu uhonorował ją Narodową Młodzieżową Nagrodą Pokojową.

W lokalnej prasie zaczęły pojawiać się ostrzeżenia skierowane do Malali i jej ojca. 9 października 2012 roku Malala została postrzelona, kiedy wracała ze szkoły.  Zamachowiec strzelał z bliska, kula przeszyła głowę oraz szyję i utknęła w ramieniu blisko kręgosłupa. Nieprzytomną dziewczynę zawieziono do szpitala w Mingorze, a stamtąd śmigłowcem do najlepszej kliniki w Pakistanie w Rawalpindi. Lekarzom udało się usunąć kulę, ale nie dawali jej wielkich szans na powrót do normalnego życia. Według relacji świadków, napastnik poruszał się samochodem i przed zamachem pytał, która z dziewczynek opuszczających szkołę to ona.  

W Pakistanie zaczęły się wówczas demonstracje, ludzie modlili się w meczetach o jej zdrowie. W ten sposób Talibowie próbowali przestraszyć wszystkich, którzy chcieliby pójść w jej ślady.  

Po zamachu z 2012 roku Malala Yousafzai ponownie podjęła walkę o prawa kobiet, w tym prawo do dostępu do edukacji, którego odmawiają kobietom pakistańscy Talibowie. 10 października 2014 roku, siedemnastoletnia Malala została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla. Trafiła na okładkę tygodnika „Time” jako jedna ze stu najbardziej wpływowych osób na świecie. W Pakistanie można usłyszeć, że to przyszła premier tego kraju. Zresztą sama Malala przyznała dwa lata temu, że chciałaby być kimś takim jak Benazir Bhutto, która rządziła Pakistanem w latach 1988-1990, a zginęła w zamachu w 2007 r. Malala Yousfazi to młoda kobieta, która nie boi się ryzykować własnym życiem, aby walczyć o prawa kobiet i dziewczynek. Zachęca do działania i swoim zachowaniem daje przykład do naśladowania innym. 

 

Żródła:

http://swiat.newsweek.pl/malala---uczennica--ktora-nie-dala-sie-zastraszyc,104074,1,1.html

http://www.eska.pl/hotplota/news/malala-yousafzai-nagroda-nobla-kim-jest-malala-yousafzai-dziewczyna-postrzelona-przez-talibow/n/4110

http://natemat.pl/34645,14-latka-walczy-o-zycie-po-zamachu-jej-wina-prowadzila-bloga

 

Malala Yousfazi

bottom of page