top of page

Osobisty Asystent i Nawigator Wiedzy

Jarosław Stolarz

 

 

Wyobraź sobie, że gdziekolwiek jesteś, cokolwiek robisz - zawsze jest z Tobą inteligentny, wręcz genialny asystent, który może Ci odpowiedzieć na niemal każde pytanie, przeszukać w ułamek sekundy internet w poszukiwaniu odpowiedzi na wszelkie pytania, jakie możesz mu zadać, a nawet, jeśli tylko tego chcesz, może być twoim pośrednikiem w prowadzeniu korespondencji, zakupach, czy rezerwacji hoteli. Ta wspaniała perspektywa jest bliższa, niż może się wydawać.
    Od czasu wynalezienia komputera interfejs (czyli to, z czym mamy kontakt, korzystając z komputerów, czy smartfonów), jest graficzny. Korzystanie z komputerów wymaga naszego wzroku i dotyku (myszka, klawiatura), co jest niezbędne, by móc wydawać komendy i odbierać informacje zwrotne. Wymaga to, by w podczas całego procesu przeszukiwania internetu w celu znalezienia różnych informacji, czy dokonywania konkretnych operacji, być przy danym urządzeniu,przez co w pewnym sensie mechanicznie i żmudnie uczestniczyć w czasochłonnych operacjach, które wykonujemy.  
Z tego też powodu od kilku lat naukowcy i inżynierowie proponują coraz nowsze alternatywy dla dawnego, nieefektywnego systemu kontaktu człowieka z komputerami.
Jak zauważa prof. Steve Young z Uniwersytetu Cambridge głos jest dla ludzi najbardziej naturalną, wygodną i intuicyjną formą komunikacji. "Dużo lepiej dla ludzi, by komputery były zdolne do interakcji z nami w najbardziej naturalny i wygodny dla nas sposób, niż by na odwrót to ludzie dostosowywali się do tego, jakie możliwości interakcji oferują obecne komputery".
Duży krok w przód pod tym względem nastąpił w 2011 roku, kiedy to Apple zaprezentowało Siri na iPhone. Przełomowość tego wydarzenia polegała na tym, że Siri była pierwszym w historii programem typu OAiNW pozwalającym kontrolować za pomocą głosu popularne na całym świecie urządzenie. 

 

Siri została zaprojektowana na Apple iOS. Wykonuje polecenia i odpowiada na pytania zadawane jej ludzkim głosem. Potrafi na przykład oszacować czas podróży i wyznaczyć najkrótszą trasę do wybranego celu. Może m.in. wysyłać lub odczytywać wiadomości i maile, tworzyć notatki, znaleźć gdzie znajduje się najbliższy Starbucks, albo włoska restauracja.  Jej największa zaleta polega na tym, że może pomóc nam zaoszczędzić czas. Wystarczy wypowiedzieć jedno zdanie, a Siri przedstawi nam błyskawicznie wyniki, których wyszukanie zajęło by nawet kilka lub kilkanaście minut.
Nieco bardziej rozwiniętym osobistym asystentem i nawigatorem wiedzy jest Google Now, który poza funkcjami posiadanymi przez Siri i S Voice ma również funkcję zbierania informacji o użytkowniku, dzięki czemu może lepiej dostoosować się do  naszych indywidualnych potrzeb.Popularnym odpowiednikiem Siri i Google Now dla urządzeń Samsunga jest S Voice.
Jak przyznają naukowcy, obecne Siri i konkurencyjne marki reprezentują wczesne stadium rozwoju OAiNW. Osobistych Asystentów i Nawigatory Wiedzy dostępnych obecnie na rynku można już określić mianem inteligentnych, lecz wciąż nie w wystarczającym stopniu.
    Większość ludzi nie zdaje sobie sprawyz faktu, jak duży wpływ będą miały na ludzkość w niedalekiej przyszłości OAiNW.  Nad ich coraz nowszymi wersjami pracują od lat Apple i Google, a obecnie zainteresowały się nimi także Facebook, Amazon i inne duże firmy zapowiadając ogromne nakłady finansowe na rozwój tej branży.
Przypuszcza się, że wraz z idącym bardzo szybko na przód rozwojem technologii, dużo bardziej zaawansowane wersje inteligentnych asystentów zaczną pojawiać się już wkrótce.
Naukowcy już teraz opracowują i myślą nad nowymi funkcjami OAiNW. Jedną z cech OAiNW, która obecnie nie została jeszcze wdrożona, będzie dostosowanie asystenta do potrzeb właściciela. Przykładowo, można będzie integrować OAiNW ze szkolnym dziennikiem elektronicznym, tak aby rodzic był stale informowany i mógł mieć pełną wiedzę o tym jak jego dzieci radzą sobie, kiedy są nieobecne, co mają przygotować na następne zajęcia. Podobnie w przypadku przedsiębiorców - będą oni mogli integrować OAiNW ze swoją firmą, tak by móc na bieżąco otrzymywać informacje o sprzedaży, współpracy z podwykonawcami, czy wartości akcji firmy. Zastosowanie OAiNW  będzie bardzo szerokie, granice ich wykorzystania będą wyznaczali sami użytkownicy, od kontroli płynności finansowej i stałego nadzoru konta bankowego, po zastosowanie u sportowców, lekarzy, inżynierów, rolników czy uczniów, którym OAiNW mogły będą zastępować korepetytorów, nauczycieli czy trenerów.
    OAiNW to naprawdę cenny wynalazek, którego wielkość i rewolucyjność nie została jeszcze w pełni odkryta przez większość społeczeństwa. Kierunek, w jakim zmierza rozwój osobistych asystentów i nawigatorów wiedzy, przypomina najbardziej scenariusze filmów science-fiction. Najprawdopodobniej już niedługo będziemy rozmawiać z OAiNW w sposób przypominający rozmowy Tony’ego Stark’a z JARVIS’EM z filmów Iron Man, a swoją wiedzą dorównywać

 

Bibliografia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Intelligent_personal_assistant https://en.wikipedia.org/wiki/Knowledge_Navigator
https://securityintelligence.com/i-know-everything-about-you-the-rise-of-the-intelligent-personal-assistant/
http://www.knowyourmobile.com/devices/apple-siri/22560/forget-siri-google-now-future-will-be-more-hal-9000

bottom of page