top of page

Siostry Mirabal

Paulina Otręba

 

Patria Mercedes Mirabal (ur. 27 lutego 1924r.), Minerva Argentina Mirabal

(ur. 12 marca 1926r.) oraz Antonia Maria Teresa Mirabal(ur. 15 października 1936r.)

Trzy siostry pochodzące z Dominikany, aktywne działaczki opozycji za czasów

dyktatury Rafaela Leonidasa Trujillo. Czwarta siostra - Dede nie była aktywna

w życiu politycznym Dominikany.

Siostry Mirabal wywodziły się z majętnej i wykształconej rodziny, co jest szczególnie

istotne, kiedy zwrócimy uwagę, że w tamtych czasach większość kobiet nie miało

swobodnego dostępu do edukacji na jakimkolwiek poziomie. 
Po dojściu do władzy Trujillo najbliżsi dziewcząt stracili całe bogactwo. W szkole

z internatem siostry zawarły pierwsze znajomości z potomkiniami rodzin

prześladowanych przez dyktatora – jego szczególnie zapalczywą opozycjonistką

stała się Minerva, która jako pierwsza włączyła się w ruch przeciwko reżimowi. Po niej, wraz ze swoimi mężami, do walki z dyktaturą zaangażowały się także Patria i Maria Teresa.

Minerva została zainspirowana do wejścia w świat polityki przez swojego wuja. To od niego słyszała historie o niewinnych ludziach torturowanych i mordowanych przez podwładnych Trujillo. Minerva jako pierwsza zaangażowała się również w podziemne ruchy polityczne „anty-Trujillo”. Ze względu na swoją pasję do wyznawanych ideałów praworządności i sprawiedliwości zdecydowała się podjąć studia prawnicze, aby być zdolną do wprowadzania istotnych zmian w społeczeństwie Dominikany. Patria i Maria Teresa kierowały się zaangażowaniem swojej siostry i również dołączyły do ruchu podziemnego.

Ponieważ siostry pochodziły z zamożnej rodziny, bywały zapraszane kilkakrotnie na przyjęcia w rezydencji dyktatora. Pewnego razu, decydując się opuścić wcześniej bankiet, wzburzyły gospodarza, który oskarżył je o zachowanie niegodne oraz niedocenianie jego gościnności. Ostatecznie rodzina Mirabal została z tego powodu aresztowana. Kobiety i ich mężowie zostali w końcu uwolnieni, jednak incydent przelał czarę goryczy i stał się początkiem walki sióstr Mirabal przeciw najpotężniejszemu człowiekowi w kraju.

Gdy Minerva w końcu rozpoczęła studia prawnicze, Trujillo był zdeterminowany, aby pozbawić ją tej możliwości. W tym okresie powszechnie było wiadomo, że kobieta sprzeciwiała się panującym rządom. Mówi się, że nienawiść Trujillo do Minervy mogła wynikać z faktu, że w 1949 roku Trujillo starał się o jej względy, jednak ona nie odwzajemniła tego uczucia. Mężczyzna nie mógł poradzić sobie z plamą na honorze.

Siostry w końcu stanęły na czele opozycji wobec reżimu. Wewnątrz stworzonej grupy znane były jako Las Mariposas, czyli Motyle. Razem z małżonkami stworzyli 14 czerwca ruch, który miał przygotować Dominikanę do rewolucji na wzór kubańskiego przewrotu Fidela Castro. Wielokrotnie prześladowani i aresztowani kontynuowali swoją działalność aż do 1960 roku, gdy mężowie Patrii, Marii Teresy i Minervy zostali uwięzieni przez władze reżimu.

„Motyle” również wielokrotnie trafiały do więzienia, a nawet były poddawane torturom. Mimo to wciąż na nowo podejmowały walkę z dyktaturą Trujillo. Ten zaś postanowił pozbyć się ostatecznie niewygodnych działaczek. 25 listopada 1960 roku nakazał zatrzymanie sióstr po odwiedzinach u przetrzymywanych w więzieniu mężów. Kobiety były nieuzbrojone. Zaprowadzono je na pole trzciny cukrowej, gdzie zostały pobite na śmierć. Gdy kaci byli pewni, że odebrali życie swoim ofiarom, zwłoki zostały z powrotem włożone do jeepa. Potem auto zostało zrzucone z urwiska, by upozorować wypadek.

Dyktatorowi wydawało się, że pozbycie się sióstr rozwiąże problem. Tymczasem ich zamordowanie wywołało wściekłość mieszkańców Dominikany. Opinia publiczna stała się bardziej świadoma działań opozycji. Gniew Dominikańczyków obrócił się przeciwko dyktatorowi, który został zamordowany podczas zamachu sześć miesięcy później.

21 lat później Pierwszy Feministyczny Kongres krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów uczcił pamięć sióstr. Dzień ich mordu uznano symbolicznie dniem niezgody na przemoc wobec kobiet. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała rocznicę śmierci sióstr (25 listopada) Mirabal za międzynarodowy dzień walki z przemocą wobec kobiet. Symbolem tego wydarzenia jest biała wstążka.

Na podstawie historii życia dominikańskich rewolucjonistek powstała powieść „En el tiempo de las Mariposas”, czyli „Czas Motyli”. Ponadto najmłodsza z sióstr, która jako jedyna przetrwała, prowadzi muzeum poświęcone tym wybitnym osobistościom. Muzeum to mieści się w ich rodzinnym mieście Salcedo. Siostry Mirabal zostały pochowane w Aguas Buenas na sąsiedniej wyspie Portoryko.

 

Żródła:

http://mgzn.pl/artykul/1287/viva-las-mariposas

http://www.easygo.pl/przewodnik/dominikana.html?ciekawostki

http://www.germmagazine.com/badass-ladies-in-history-the-mirabal-sisters/

http://www.nytimes.com/1997/02/15/world/the-three-sisters-avenged-a-dominican-drama.html

„Czas motyli”- Julia Alvarez

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystąpili: Ilona Khavarivska, Anastasiia Liakh, Klaudia Dzięgielewska, Aleksandra Czuchaj, Izabela Owczarek

realizacja filmowa: Agata Gontarczyk

bottom of page