top of page

Bomba atomowa

Maciej Mikołajczyk

 

Bomba atomowa(jądrowa) jest to jedna z najgroźniejszych broni masowego rażenia, jakiej do tej

pory mogliśmy doświadczyć w naszym życiu. Broń ta zaczęła zdobywać popularność w XX wieku,

kiedy szukano nowych metod pokonania niebezpieczeństwa, które mogło nadejść z każdej strony.

Był to rewolucyjny wynalazek z tego powodu, że aktualnie wszystkie zagrożenia spowodowane są

właśnie bronią atomową. Mocarstwa prześcigają się w powiększaniu i utrzymywaniu arsenału nuklearnego pod pretekstem własnego bezpieczeństwa. Przykładem tego jest pojęcie security dillema i objawiło się ono np. wyposażeniem się Pakistanu w broń atomową po wykonaniu takiej czynności przez Indie. Państwa straszą się nawzajem użyciem głowic nuklearnych, aby zapewnić status quo, które istnieje aktualnie na świecie. Najbardziej aktualnym konfliktem nuklearnym jest ten pomiędzy Koreą Północną a Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Korea pomimo ostrzeżeń ze strony ONZ wykonuje próby z użyciem broni jądrowej i grozi, że użyje jej w kierunku USA. W stosunkach międzynarodowych bomba jądrowa jest jedną z największych gróźb, jakich można użyć i dlatego jest to najbardziej rewolucyjny wynalazek w dziejach. Aktualnie istnieje w naszej codzienności praktycznie cały czas z powodu obaw jakie niesie jej użycie, które doskonale znamy z Hiroszimy i Nagasaki, oraz posiadanie jej w niewłaściwych rękach.

Historia pierwszych bomb atomowych sięga początków XX wieku. Początkiem w budowie bomby atomowej były badania nad analizą struktury atomu prowadzone przez Ernesta Rutherforda w Wielkiej Brytanii. Następnym kamieniem milowym w rozwoju broni nuklearnej było rozszczepienie jądra atomu przez Otto Hahna i Fritza Strassmanna w 1938r. Po tym wydarzeniu rozpoczęły się badania nad wykorzystaniem tego zjawiska w dziedzinie militarnej. Niemcy osiągali największe postępy w budowie broni atomowej przed II wojną światową. Po rozpoczęciu II wojny światowej kraje starały się jak najszybciej rozwinąć i wytworzyć bombę atomową, aby mieć decydujący głos w konflikcie. Stany Zjednoczone wydawały krocie na badania, zatrudniały rzesze ludzi i znane osobistości. Najsłynniejszym ośrodkiem, w którym prowadzono badania, znajdowało się w Los Alamos, gdzie opracowywano program atomowy Projekt Manhattan. Pierwsza udana próbna eksplozja bomby atomowej odbyła się 16 lipca 1945r. na Pustyni Alamogordo w stanie Nowy Meksyk. Był to moment przełomowy w rozwoju broni jądrowej, jak również dla przebiegu II wojny światowej. Stany Zjednoczone zyskały najgroźniejszy atut w ręku, którym było posiadanie broni masowego rażenia. Był to ewenement, gdyż w tym momencie najważniejszym aspektem w walce przestały być jednostki piechoty, floty morskiej czy uzbrojenie w ciężki sprzęt, lecz ilość posiadanych głowic nuklearnych przez państwa. USA wykorzystały ten fakt, aby zakończyć ostatecznie II wojnę światową. W sierpniu 1945r., a dokładniej 6 i 9 sierpnia zrzuciły bomby atomowe odpowiednio na Hiroszimę ( Little Boy ) i Nagasaki ( Fatman ). Bomby miały na celu ostateczne zmuszenie Japonii do kapitulacji. W Hiroszimie nie było żadnych znaczących celów wojskowych. Dla USA od samego początku celem ataku miała być ludność cywilna oraz aspekty badawcze, gdyż chcieli precyzyjnie ocenić skalę zniszczeń broni masowego rażenia. Dlatego też unikali wcześniejszych ataków bronią konwencjonalną na miasto. Sam wybuch na Hiroszimie miał siłę rażenia 16 kiloton i zabił około 30% populacji całego miasta. W Nagasaki siła rażenia wynosiła 22 kiloton, a wybuch zabił około 40-70 tys. ludzi. Były to jedyne przypadki użycia broni jądrowej w historii, jednak wystarczająco krwawe i dramatyczne, aby zacząć obawiać się jej powtórzenia.

Cała „zimna wojna” opierała się na groźbach ataku rakietami z głowicami jądrowymi. Był to konflikt na płaszczyźnie ideologicznej, politycznej i militarnej, w której brały udział dwa mocarstwa- USA oraz związane z nim NATO oraz ZSRR i Układ Warszawski. Tamte czasy były owiane obawą przez powtórzeniem dramatu z Japonii. Największym kryzysem w historii „zimnej wojny” był bez wątpienia Kryzys kubański, który miał miejsce w 1962r. Był on spowodowany przez ZSRR, które zdecydowało o tajnym rozmieszczeniu rakiet balistycznych średniego zasięgu na terenie Kuby. Stanowiło to ogromne zagrożenie dla terytorium USA, więc John F. Kennedy zadecydował o blokadzie morskiej Kuby. Po pewnym czasie kraje doszły do konsensusu i wycofały swoje jednostki odpowiednio z okolic Kuby i Turcji. Po tym konflikcie pozycja Chruszczowa w kraju diametralnie się osłabiła, a następnie Chruszczow został obalony z urzędu przez Leonida Breżniewa z powodu zbyt agresywnej polityki wobec USA. Był to punkt zwrotny w konflikcie. Z czasem dochodziło jeszcze do eskalacji konfliktu, jednak stopień jego natężenia był znacznie mniejszy. Starano się go zażegnać podpisywaniem różnych układów i traktatów( NPT, SALT I i II, START I i II, CTBT ), lecz konflikt nadal stanowił istotny aspekt polityki zagranicznej mocarsw, co znajdowało odzwierciedlenie w obustronnym poczuciu zagrożenia.

Ciekawostką o broni jądrowej jest próba zdetonowania największej bomby termojądrowej Car-Bomba wykonana przez ZSRR w 1961r. w okolicach Nowej Ziemi. Była to rakieta o sile rażenia ponad 50 megaton( około 4000 razy silniejsza niż ta zrzucona na Hiroszimę ). Ta bomba mogłaby zniszczyć dużej wielkości miasto, a drgania spowodowane jej zdetonowaniem były odczuwane aż w Norwegii i Alasce. Chruszczow chciał, aby była ona pokazem ich ogromnej siły, jaka drzemie w wojsku ZSRR i UW.

Aktualnie mocarstwami, które znajdują się w posiadaniu głowic nuklearnych są:

  • USA,

  • Rosja,

  • Wielka Brytania,

  • Francja,

  • Izrael,

  • Chiny,

  • Indie,

  • Pakistan,

  • Brazylia,

  • Korea Pn.

 

 

 

Bibliografia:

bottom of page