top of page

Komputer

Piotr Wojnowski

 

W historii świata jest wiele wynalazków, które w znaczący sposób wpłynęły na rozwój ludzkości

i ułatwiły życie człowieka. Wśród nich są wynalazki, które zmieniły ten świat bardziej , a inne mniej.

Jednym z wynalazków, które znacząco zmieniły świat, jest komputer. W poniższej pracy przedstawię

rozwój komputera jako urządzenia od lat 40-tych XX wieku do dziś, rodzaje, konstrukcję oraz

zaprezentuje jego wpływ na życie człowieka.

Historia współczesnych komputerów zaczyna się, jak wspomniałem, w latach 40 XX wieku,

a dokładniej w 1943 roku. W tym roku panowie J.P. Eckert oraz J.W. Mauchly rozpoczynają prace nad urządzeniem o nazwie ENIAC, które trwały do roku 1945. 

 

Uruchomienie maszyny nastąpiło rok później i była to pierwsza tego typu maszyna na świecie. ENIAC był nie tylko, jak na swoje czasy, mocnym komputerem. Był też dosyć duży. Cała aparatura zajmowała powierzchnię ok. 150 m2. Kolejnym kamieniem milowym w historii komputerów było wynalezienie tranzystora, a miało to miejsce 23 grudnia 1947 roku, a za odkrywców uważa się: Williama Bradforda Shockley’a, J. Bardeena i W.H. Brattain’a. W tym samym roku powstają także pierwsze nośniki pamięci w postaci bębnów magnetycznych.

 

Kolejnym rewolucyjnym rokiem jest rok 1953. W tym okresie IBM produkuje pierwszy masowo wytwarzany komputer o nazwie „650”, a następnie „701”. Oczywiście w dalszym ciągu były to maszyny zajmujące kilka pomieszczeń. W 1956 roku powstaje pierwszy 24 calowy dysk twardy o pojemności 5 MB. Rok 1963 przyniósł kolejny wynalazek bez którego dziś nie można się już obejść, a mianowicie mysz. Za autora uznaje się Douglasa Engelbarta. W latach 70-tych powstają pierwsze mikroprocesory zaprojektowane przez firmę Intel i rozpoczyna się miniaturyzacja komputerów do rozmiarów współczesnych maszyn. W 1975 roku powstaje pierwszy system operacyjny o nazwie BASIC stworzony przez Billa Gates’a oraz Paula Allena dla komputera ALTAIR 8800. W latach 80-tych trwa dalszy rozwój sprzętu komputerowego, mianowicie powstają coraz mocniejsze procesory oraz coraz mniejsze i większe dyski twarde. Mowa tutaj o powstałym w 1985 roku procesorze Intel 80386, który był pierwszym 32-bitowym procesorem z rodziny x86. W tym samym roku wychodzi także pierwszy system z rodziny Windows. Jeżeli chodzi o dyski twarde to w 1980 powstaje pierwszy dysk 5,25 cala o pojemności 5 MB, a w 1987 roku rozpoczyna się trwająca do dziś era dysków 3,5 cala. W 1981 roku powstaje najpopularniejszy komputer, dzięki któremu komputery osobiste zyskały swoją nazwę. Jest to IBM PC. 

 

Lata 90-te były dla komputerów niezwykle ważne ze względu na rozwój procesorów. W roku 1992 Intel przedstawia procesor klasy Pentium, w 1998 Pentium II, a już w 1999 Pentium III. Procesory pod koniec XX wieku osiągają prędkość 1,5 GHz. W latach 90-tych rozwój przeszły także systemy operacyjne. W 1995 roku premierę miał rewolucyjny Windows 95 z paskiem zadań oraz przyciskiem „start” oraz w 1998 Windows 98. 

XXI wiek przyniósł nowe rozwiązania w dziedzinie komputerów. Powstały nowe, mocniejsze procesory. W drugiej połowie pierwszej dekady XXI wieku zaczęły powstawać pierwsze procesory 64-bitowe oraz procesory o prędkości przekraczającą 3 GHz. W XXI wieku powstały nowe rodzaje pamięci RAM oraz zwiększyła się pojemność dysków twardych. Dzięki zastosowaniu nowych technologii w 2006 roku powstał pierwszy dysk o pojemności 1TB, a w 2010 już o pojemności 3 TB. Natomiast w 2011 została przekroczona kolejna bariera w postaci 4 TB. W 2015 roku wprowadzono dysk o pojemności 10 TB. W 2008 roku zaczęły pojawiać się dyski o nazwie Solid State Drive (SSD), które znacząco różniły się od dysków HDD o których mówiliśmy do tej pory. Różnica polegała na zastosowaniu innej konstrukcji. Dyski SSD były wyposażone w półprzewodniki, podczas gdy dyski HDD były dyskami talerzowymi. Ta zmiana powodowała, że dyski SSD były wytrzymalsze i trwalsze. Najnowszą zmianą w technologii komputerowej są komputery rozmiarów pendrive’a wpinane w wejście HDMI telewizora. Powstanie takiej technologii było możliwe dzięki postępującej od 1947 miniaturyzacji podzespołów.

 

Współczesne komputery są urządzeniami składającymi się z:

  • Płyty głównej

  • Procesora

  • Dysku twardego

  • Pamięci RAM

  • Napędu optycznego

  • Karty graficznej

  • Karty dźwiękowej

  • Zasilacz

Ponadto komputer składa się z urządzeń peryferyjnych takich jak:

  • Monitor

  • Mysz

  • Klawiatura

  • Głośniki

  • Drukarka

  • Itd.

Współcześnie istnieje wiele rodzajów komputerów, co tylko udowadnia jakim rewolucyjnym wynalazkiem jest owa maszyna. W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić następujące rodzaje komputerów:

  • Komputer osobisty

Urządzenie przeznaczone do użytku w domu, bądź do pracy biurowej. Komputer osobisty pozwalana uruchamianie różnego rodzaju oprogramowania, gier, przeglądania zasobów Internetu oraz prezentacji multimediów. Komputery PC korzystają z systemu operacyjnego.

  • Komputer przenośny

Maszyna ta jest niemalże identyczne pod każdym względem do klasycznego PC. Jednakże różnice polegają na tym, że ten komputer jest mniejszy, ma mniejsze zasoby oraz można go zabrać ze sobą.

  • Komputer domowy

Komputer domowy jest specyficzną formą sprzętu, ponieważ jest on uproszczoną wersją komputera osobistego. Ponadto kładzie on spory nacisk na zastosowania multimedialne. Urządzenia te były produkowane w latach 1975-1992.

  • Konsola

Jest to specjalny typ komputera, którego głównym przeznaczeniem jest odtwarzanie gier, ewentualnie filmów lub muzyki. Urządzenie jest podłączane do telewizora oraz korzysta z dedykowanego systemu operacyjnego. Pierwsza konsola powstała w 1972 roku i tym samym zapoczątkowała pierwszą generację. Obecnie trwa ósma generacja konsol, zapoczątkowana w 2013 roku.

 

  • Superkomputer

Termin określający ten rodzaj komputera powstał w latach 60 XX wieku. Maszyny tego typu są dostosowane do wykonywania intensywnych obliczeń, znacznie większych, niż te, do których został przeznaczony klasyczny komputer PC. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu mocniejszych podzespołów. Super komputery są wykorzystywane do przeprowadzania skomplikowanych fizycznych symulacji. Do takich symulacji możemy zaliczyć: prognozowanie pogody, badanie zmian klimatu, czy aerodynamiki samolotów, bądź badanie procesu starzenia się broni jądrowej. 

 

Komputer typu mainframe

Komputer specjalistyczny wykorzystywany przez firmy. Używany jest do obsługi ogromnych baz danych zawierających obszerne ilości plików, których wielkość przekracza gigabajty, a w niektórych przypadkach terabajty danych. Ponadto komputery tej klasy zajmują się świadczeniem usług dużej liczbie użytkowników. Jak można zauważyć, komputer typu mainframe ma wiele wspólnego z Superkomputerem, jednakże w odróżnieniu od niego, mainframe nie posiada dużej mocy obliczeniowej, a skupia się na operacjach wejścia/wyjścia.

 

Jak możemy zauważyć komputer jest wyjątkowym urządzeniem, które ułatwiło życie człowiekowi w wielu dziedzinach. Po pierwsze, komputer usprawnił magazynowanie oraz wyszukiwanie danych. Zdygitalizowanie książek, dokumentów, muzyki oraz innych danych pozwoliło umieścić wszystko w jednym miejscu i zapewnić do tego łatwy i szybki dostęp. Ponadto umieszczając dane na dysku mamy pewność, że nie zgubimy tych danych. Po drugie, komputer jest stacją roboczą, która pomaga człowiekowi w każdym zawodzie. Zaczynając od zawodów biurowych i administracyjnych, a kończąc na przemyśle i pracach związanych z informatyką. Po trzecie, komputer zmienił sposób spędzania czasu wolnego. Komputer służy człowiekowi jako odtwarzacz multimediów, bądź jako urządzenie do odtwarzania gier. Innymi słowy komputer to przydatny kawałek technologii.

Podsumowując, komputer jest niesamowitym wynalazkiem, który zrewolucjonizował życie człowieka i ułatwił je w wielu dziedzinach. Komputer usprawnił przechowywanie informacji oraz ułatwił ich wyszukiwanie oraz zarządzanie nimi. Ponadto poprawił on wykonywanie wielu zawodów i pozwolił na szybszą produkcję różnych dóbr. Komputery przyczyniły się do rozwoju nowego medium, jakim są gry komputerowe, wyznaczając tym samym nowe sposoby spędzania czasu. 

 

Bibliografia

bottom of page