top of page

Alicja Sikora

 

 

Samira Ibrahim - urodzona 28 września 1987 roku, jest egipską aktywistką walcząca o

prawa kobiet, jedną z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych dziś głosów w  tej kwestii.

Swoją pozycję zawdzięcza działaniu, które ma na celu propagowanie zaprzestania

wykonywania testu dziewictwa na kobietach w więzieniu przez egipski personel wojskowy.

Samira Ibrahim, po aresztowaniu w 2011 roku za udział w protestach antyrządowych na

placu Tahrir, pozwała do sądu egipskie władze, które pozwoliły wykonać na niej, jak i na

innych 16 kobietach, test dziewictwa, który naruszał ich nietykalność cielesną i wolność

osobistą. Metoda tych badań miała rzekomo udowadniać, że na zatrzymanych przez

policję kobietach nie dochodziło do gwałtów, miała więc chronić egipskich żołnierzy przed

rozczeniami o nadużycia seksualne. Oprócz wykonanych testów, kobiety w więzieniu razem

z Samirą Ibrahim były bite, oblewane wodą, poddawane wstrząsom elektrycznym

i nagrywane. 

Przebieg badań wyglądał następująco:

W Heikstep Military Base zmuszono kobiety do podzielenia się na dwie grupy: dziewic

i nie-dziewic. Ibrahim i sześć innych kobiet utworzyło pierwszą grupę. Następnie zostały

zmuszone do rozebrania się i w tym czasie były nagrywane przez egipskich żołnierzy.

Przeniesione każdą do  osobnego pokoju, zostały poddane badaniu błony dziewiczej.

Minuta, w czasie której miała ukazać się krew od chwili penetracji pochwy siłą, miała wykazać czy kobieta jest dziewicą czy nie. Szef sądu administracyjnego w Kairze, uznał, że to, co stało się z Ibrahim i i innymi kobietami w więzieniu było nielegalne i wszelkie podobne zdarzenia w przyszłości również będą uznane za niezgodne z prawem.

Egipski sąd cywilny na mocy postanowienia z grudnia 2011 zakazał wykonywania testów dziewictwa na kobietach przetrzymywanych w więzieniach. Lekarz wojskowy, który wykonywał badanie, został skierowany do sądu wojskowego i oskarżony o obrazę moralności publicznej i nieposłuszeństwo wobec rozkazów wojskowych, jednak nie o atak seksualny. Obarczony karą pieniężną, został zwolniony z niej w 2012 roku, jak również w ogóle nie został zwolniony z obowiązku świadczeń lekarskich.

Samira postanowiła oddać więc sprawę pod werdykt prawa międzynarodowego i odwołała się do Afrykańskiej Komisji Praw Człowieka.

 

Samira Ibrahim jest również jedną z działaczek kampanii zatytułowanej „Powstanie Kobiet w Świecie Arabskim", mającą na celu zdobycie „wolności, niezależności i bezpieczeństwa" dla kobiet w państwach arabskich. Kampania propaguje równość płci zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka i wzywa do przyznania kobietom wolności wypowiedzi, myśli, nauki, zatrudnienia oraz wolności ubierania się wedle upodobań, a także praw politycznych. 

 

Dzięki swojej śmiałości i odwadze, aby przeciwstawić się tyranii, wywoławszy ogólnokrajowy protest, który zmusił rząd do zaprzestania praktyki testów dziewictwa nad kobietami w Egipcie, Samira Ibrahim zdobyła miejsce pośród 100 najbardziej wpływowych ludzi w rankingu magazynu The Times. 

W kraju, gdzie walka o swoje prawa jest nie tylko bardzo trudna, ale i zagrażająca życiu, istnieją ludzie, którzy są gotowi podjąć ryzyko, jeśli oznaczałoby to zakończenie trwającej długie lata korupcji, tyranii, biedy i uniżania kobiet. Przedstawiciele tych działań, będą sprawiać wrażenie pozornie niezniszczalnych po to aby móc pokazać innym, że wyrządzane zło może stanąć przed wymiarem sprawiedliwości i wolności. Doskonałym przykładem takiego poświęcenia jest właśnie młoda Samira Ibrahim.

Urodziła się w świecie, w którym kobiety nie mają większego znaczenia. Z wiekiem, będąc coraz bardziej świadoma otaczającej ją rzeczywistości, postanowiła przeciwstawiać się dyskryminacji płci w swoim kraju, chcąc należeć do znaczącej części społeczeństwa. 

Już jako nastolatka, wyróżniała się spośród rówieśników swoją inteligencją, zainteresowaniem polityką i sytuacja społeczną. W późniejszych latach, zaczęła okazywać swoje zdolności przywódcze i pasję, które pozwoliły jej odegrać kluczową role w walce o zmiany obyczajowe w Egipcie, w szczególności o wolność i nietykalność kobiet, ich niezależność i uwolnienie się spod restrykcyjnych zasad wielowiekowej tradycji.

Wiele kobiet, które doświadczyły tego samego co Samira, wstydziłyby się mówić o tym głośno. Choć Samira czuję zapewne ogromną hańbę przez to co przeszła- to nie złamało jej ducha. Nadal pragnie walczyć o niezależność i równouprawnienie kobiet w arabskim świecie, o ich nietykalność cielesną i osobistą, ponieważ dotychczasowe traktowanie kobiet jest niezgodne między innymi z podstawowymi, międzynarodowymi konwencjami praw człowieka.

Samira Ibrahim idzie do przodu, wierząc, że jej kraj ma lepszą przyszłość. W jednym z wywiadów powiedziała:

"Nic nie jest niemożliwe, nawet jeśli wydaje się takie w pierwszej kolejności. Jak w przypadku każdego wyboru, którego dokonujemy, zawsze musimy ponieść za to jakaś cenę. Moją ceną była reputacja w kraju, w którym walczyłam o prawa kobiet, co jest niezgodne z dotychczasową tradycją, w której kobieta nic nie znaczy. Ale czuję się z tym dobrze, ponieważ robię to w imię większej sprawy. "

Życie Samiry jest bardzo inspirującą historią dla tych z nas, którzy są otoczeni przytłaczającą ilością niesprawiedliwości. Jej śmiałość i odwaga w obronie przeciwko potężnym siłom państwa zachęca nas, że bez względu na to, jak wielkie i z pozoru nie do pokonania przeszkody stają nam na drodze, nie powinnyśmy powstrzymywać się od wyrażania prawdy i promowania sprawiedliwości i wolności naszego kraju i jego mieszkańców.

 

 

Źródła:

Virginity tests' on Egypt protesters are illegal, says judge www.theguardian.com

Samira Ibrahim by Peter Horsfield www.thextraordinary.org/samira-ibrahim

Samira Ibrahim is the women behind Egypt`s ban of viginity tests www.washingtonpost.com 

 

Samira Ibrahim

bottom of page